ESHOP

Yogová STRAVA

Tak nějak nenápadně jsem se stala z člověka závislého na jídle nejdřív vegeteriánem a pozděj i člověkem vcelku bez problémů dodržujícím zásady zdravého stravování. Nejtěžší na cestě bylo pochopit, že cukr je opravdu “zabiják” a že dokud nezařadím i v rostlinné stravě dost bílkovin, nikam se neposunu. Moje tělo bude mít bez dostatku rostlinných bílkovin pořád hlad a svaly a klouby budou špatně regenerovat. Není mi 20, abych si nedostatek regenerace mohla dovolit ;-).


YOGA a STRAVA

Lidé praktikující yogu jsou v dnešní době jedním z příkladů, jak si díky správné stravě udržet zdraví i do vysokého věku. Přesto, že mnozí z nich žijí v Indii v hodně náročných klimatických i hygienických podmínkách, dožívají se vysokého věku. Jejich dieta je často jednoduchá, často se mění v závislosti na ročních obdobích a tom, co je právě v přírodě k dispozici. U tradičních yogínů nikdy neobsahuje maso (což by bylo v rozporu s jejich yogovou filozifií neubližování živým tvorům). V mnoha případech jsou živočišné produkty vynechány úplně.

Většina lidí podléhá dnes jakési deziluzi, že nelze přežít bez diety s vysokým obsahem živočišných bílkovin. Tato falešná představa se velmi rychle rozšířila po celém světě a nikomu nevadí, že velkou část světové populace tvoří právě vegetariáni a plní požadavek nenásilí (odmítají brát život zvířatům).

Člověk, který žije o dietě s vysokým obsahem živočišných bílkovin věří, že bílkoviny jsou nezbytné pro zdraví. Svým způsobem má pravdu. Bílkoviny opravdu potřebujeme ve velkém množství k životu. Získáváme je však prakticky z každého jídla, které jíme pokud je naše strava dobře vyvážená a jídlo kvalitní. Ponechme tedy všechny skeptiky, ať zodpovědí otázku, kde kráva bere bílkoviny.

Bílkoviny jsou obsaženy v lušťěninách, rostlinných mlécích, nevymletých obilninách a moukách, ořechách a semenech. Navíc strava bohatá na rostlinné bílkoviny vede ke snížení váhy, které je v našich zeměpisných šířkách tolik žádoucí a to bez pocitu hladu a strádání.

 


Kudy jsem šla? Jak jsem došla k zdravému jídelníčku?

  • Zařadila jsem chlorellu a ječmen Green Ways do jídelníčku.
  • Některé NEdobroty mi přestaly chutnat.
  • Začala jsem intenzivně cvičit yogu.
  • Protože mě pořád hrozně bolely svaly a klouby, hledala jsem a hledala, až jsem našla rostlinnou bílkovinu :D.
  • Mezi cvičeními jsem se naučila jíst lehkou víceméně rostlinnou stravu, ale stále si hlídám dostatek bílkovin.
  • Vypozorovala jsem, že po sladkostech s rafinovaným cukrem usínám asi do 30ti vteřin. Protože jsem hodně aktivní a chci všechno stihnout, cukr jsem vysadila. Sladím medem, datlovým sirupem apod.

Chcete se inspirovat vegetariánskými recepty s dostakem bílkovin? Regenerovat, uzdravovat a omlazovat své tělo stravou?

INSPIRUJTE SE TADY